«Powrót

Celne kontrole funkcjonariuszy z Sieradza

Celne kontrole funkcjonariuszy z Sieradza

Celne kontrole funkcjonariuszy z Sieradza

Na zdjęciu torebki foliowe z tytoniem i paczki papierosów.
  • Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Oddziału Celnego w Sieradzu w ciągu jednego dnia zlikwidowali dwa miejsca handlu nielegalnymi wyrobami akcyzowymi.
  • Zabezpieczyli łącznie 15.680 sztuk papierosów  i prawie 48 kg tytoniu.

W toku prowadzonych od pewnego czasu czynności, funkcjonariusze z Sieradza wykryli dwa miejsca związane z nielegalnym obrotem wyrobami akcyzowymi.

Jak ustalili, towary bez akcyzy mogły być sprzedawane na terenie jednej z posesji w miejscowości Burzenin, w  powiecie sieradzkim. Do drzwi wytypowanego domu zapukali około południa, 22 lutego. Mężczyzna, który otworzył drzwi, jak się później okazało właściciel posesji, wziął kontrolujących za kolejnych klientów i z miejsca zaproponował sprzedaż papierosów w cenie 6 zł za paczkę. Teraz nie dość, że stracił cały przechowywany w domu towar, 4360 sztuk papierosów oraz 24 kg tytoniu do palenia, to jeszcze czeka go wysoka grzywna za paserstwo akcyzowe. 
 
Ci sami funkcjonariusze, w godzinach popołudniowych, pojawili się przed jedną z kamienic w Wieluniu, gdzie jak podejrzewali, również działał punkt sprzedaży kontrabandy. Na miejscu zaobserwowali, jak młoda kobieta wchodzi do jednego z mieszkań na parterze, by po chwili wyjść z pełną torbą zakupów. W trakcie kontroli wyszło na jaw, że kobieta właśnie kupiła 800 sztuk papierosów bez akcyzy. W mieszkaniu, gdzie mieścił się  nielegalny sklep funkcjonariusze odkryli 10520 sztuk takich samych papierosów, jak te w torbie 28-latki, oraz 23,75 kg, zapakowanego w woreczki strunowe, nielegalnego tytoniu do palenia.
Prowadzący nielegalną sprzedaż właściciel mieszkania, poniesie odpowiedzialność za przestępstwo skarbowe, zagrożone w tym wypadku wysoką grzywną.  

Pracowity dzień funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z Sieradza zakończył się  zabezpieczeniem łącznie 15680 sztuk papierosów i 47,75 kg tytoniu. Gdyby cały ten nielegalny towar trafił do mieszkańcom obu miejscowości, zamiast do magazynu Izby Administracji Skarbowej w Łodzi, straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków przekroczyłyby 65 tysięcy złotych.  

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Sieradzu mają na swoim koncie wiele podobnych sukcesów. Tylko w ciągu minionych czterech tygodni, w trakcie sześciu kontroli, w tym dwóch prowadzonych wspólnie z Policją, zabezpieczyli łącznie 770100 sztuk nielegalnych papierosów i ok. 1,5 tony tytoniu.