«Powrót

Celne uderzenia w przestępczość akcyzową

Celne uderzenia w przestępczość akcyzową

Celne uderzenia w przestępczość akcyzową

Na zdjęciu umundurowany funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej trzymający plastikową przezroczystą butelkę z płynem oraz worek z tytoniem. Obok na podłodze paczki papierosów.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego odnieśli kolejne sukcesy w walce z przestępczością akcyzową. W trakcie ostatnich akcji zabezpieczyli nielegalne papierosy, tytoń i alkohol oraz zapobiegli prawie 40 tys. złotych strat dla budżetu państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy.

W wyniku kontroli na terenie łódzkiej dzielnicy Górna funkcjonariusze zabezpieczyli 110 paczek nielegalnych papierosów, 19 litrów alkoholu i 14,5 kg tytoniu bez znaków akcyzy. Część papierosów, 50 paczek, mundurowi z Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli w Audi A4, kierowanym przez 59-letniego mężczyznę, a resztę nielegalnego towaru w mieszkaniu należącym do jego znajomej. Zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego postawiono kierującemu autem, który przyznał się do posiadania wszystkich zarekwirowanych nielegalnych wyrobów akcyzowych. Na poczet grożącej mężczyźnie grzywny zabezpieczono 2.100 złotych.

Kolejne papierosy bez akcyzy funkcjonariusze celno-skarbowi zarekwirowali podczas weryfikacji posiadanych informacji o nielegalnych wyrobach  akcyzowych na terenie jednej z posesji w Pabianicach. W trakcie patrolu prowadzonego w tej okolicy mundurowi zauważyli dwa samochody  pospiesznie wyjeżdżające z wytypowanej posesji. Podjęli więc decyzję o ich kontroli.

Pierwszy samochód, marki Mercedes, został zatrzymany do kontroli na terenie Pabianic. W trakcie przeszukania okazało się, że kierujący pojazdem, 60-letni mężczyzna, przewozi 780 sztuk papierosów bez znaków akcyzy. Drugi samochód, marki Kia, skontrolowano na terenie Rzgowa. Znaleziono w nim   20 tys. sztuk papierosów bez polskich banderol, w kartonach oznaczonych znakami jednej z marek tytoniowych. Autem kierował 41-letni mężczyzna.

Funkcjonariusze przeszukali również nieruchomość, z której wcześniej wyjechały samochody. Na jej terenie znaleziono dwa kartonowe pudełka zawierające łącznie 8 tys. sztuk papierosów bez nazwy handlowej i znaków akcyzy. Na miejscu zatrzymano 27-letniego mężczyznę. Usłyszał on, podobnie jak kierowca kii, zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Kierujący mercedesem odpowie za wykroczenie skarbowe. Wszystkim grozi grzywna, a dodatkowo stracą nielegalne towary.

Łącznie, w wyniku ostatnich kontroli, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczyli w woj. łódzkim prawie 31 tys. nielegalnych papierosów,  19 litrów alkoholu z nieznanego źródła i 14,5 kg tytoniu bez znaków akcyzy.