«Powrót

Celne uderzenie KAS w nielegalny hazard

Celne uderzenie KAS w nielegalny hazard

Celne uderzenie KAS w nielegalny hazard

Na zdjęciu umundurowany funkcjonariusz na tle trzech urządzeń do gier hazardowych.
  • Wspólne działania  funkcjonariuszy Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego  z Działu Realizacji oraz Drugiego i Trzeciego Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku  doprowadziły ostatnio do zamknięcia czterech nielegalnych salonów  gier hazardowych, w których zarekwirowano 16 automatów działających brew przepisom prawa.
  • Za posiadanie nielegalnych maszyn hazardowych  grozi surowa kara pieniężna,  tj. 100 tys. zł od jednego urządzenia. Płaci ją nie tylko osoba wstawiająca automat, ale także właściciel lokalu, w którym stoi maszyna.  Dodatkowo za urządzanie gier hazardowych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji czy zezwolenia, grozi wysoka grzywna, kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie kary łącznie.


Funkcjonujące niezgodnie z prawem punkty z automatami zlikwidowano  na terenie powiatu łowickiego i w Łowiczu. Precyzyjnie zaplanowane akcje, poprzedzone wnikliwymi czynnościami analitycznymi,  miały miejsce w godzinach wieczornych i nocnych. Funkcjonariusze sprawdzili wytypowane wcześniej lokale,  pomimo prób uniknięcia kontroli, podjętych przez właścicieli  salonów.

Na terenie Łowicza funkcjonariusze wyeliminowali  z rynku  trzy nielegalne salony hazardowe. Do dwóch z nich wpuszczano jedynie stałych, zaufanych klientów, a selekcję gości umożliwiał  zamontowany na zewnętrz lokalu monitoring. To jednak nie koniec utrudnień, jakie napotkali  kontrolujący w tych punktach . Po wejściu do pomieszczeń funkcjonariusze zastali włączone automaty, na których akurat rozgrywano  gry hazardowe. Po chwili jednak urządzenia zostały zdalnie wyłączone, a monitory zostały albo wygaszone, albo zamiast dotychczasowych symboli gier, pojawiła się na nich strona jednej z wyszukiwarek internetowych. W trzecim, skontrolowanym na terenie Łowicza salonie gier hazardowych, automaty ukryto za kotarą. Łącznie, w trzech lokalach funkcjonariusze KAS zabezpieczyli 15 maszyn, ruter, tablet i kartę Wi-Fi.

Czwarty skontrolowany punkt  z nielegalnymi automatami hazardowymi , działał w niewielkiej miejscowości na terenie powiatu łowickiego.  Lokal w  kamienicy przyciągnął uwagę funkcjonariuszy zewnętrznym oznaczeniem. Mimo, że dotyczyło ono legalnych gier, to jednak wejście do salonu znajdowało się w bocznej bramie wjazdowej, a wewnątrz widać było urządzenie, które do złudzenia przypominało automat hazardowy. Maszyna miała charakterystyczną obudowę, monitor, panel sterujący z przyciskami oraz mechanizmy przyjmujące i wydające pieniądze. Podobnie jak i w łowickich lokalach, hazardowy charakter  urządzenia potwierdził przeprowadzony na nim eksperyment procesowy. Automat został  zabezpieczony jako dowód we wszczętej przez KAS sprawie o przestępstwo skarbowe.

Znowelizowane w ubiegłym roku przepisy regulujące zasady urządzania gier hazardowych umożliwiają KAS  skuteczne kontrole i eliminację nielegalnego procederu, niezależnie od stosowanych przez nielegalną branżę hazardową metod  obejścia prawa.