«Powrót

Funkcjonariusze KAS przejęli nielegalne towary nadane w przesyłkach pocztowych

Funkcjonariusze KAS przejęli nielegalne towary nadane w przesyłkach pocztowych

Funkcjonariusze KAS przejęli nielegalne towary nadane w przesyłkach pocztowych

Na zdjęciu pies słuzbowy siedzi obok kartonów z paczkami papierosów.
Na zdjęciu papierosy zabezpieczone w przesyłkach pocztowych.
Na zdjęciu pudełka z farmaceutykami i blistery z lekami.
Na zdjęciu pryzma ułożona z emblematów samochodowych.
  • Paczki zawierające nielegalne papierosy, farmaceutyki i „podróbki" wykryli w ostatnich dniach marca funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego.
  • W kontrolach firm kurierskich w Łodzi i w Strykowie wykorzystano umiejętności psów służbowych, wyszkolonych do wykrywania wyrobów tytoniowych i substancji odurzających.

W firmie kurierskiej w Łodzi w trzech paczkach nadanych z Hongkongu (specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej) do Łodzianina znaleziono 1330 podrobionych emblematów samochodowych znanych, światowych marek. Kontrolujący zabezpieczyli również dokumenty handlowe, towarzyszące przesyłkom. W dokumentacji zaniżono wartość celną towaru i podano nieprawidłowe ilości wyrobów. W sprawie „podróbek" jedna z kancelarii prawnych, reprezentująca część pokrzywdzonych koncernów motoryzacyjnych, złożyła wnioski o ściganie sprawców.

Za oznaczanie towarów podrobionymi znakami towarowymi i obrót taki towarami grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W trakcie kontroli w Strykowie wytypowano do szczegółowej rewizji 16 przesyłek nadanych w Polsce do różnych odbiorców w Wielkiej Brytanii.

W 9 paczkach wskazanych przez czworonożnych funkcjonariuszy, owczarka Furię i labradora o imieniu Blacky, odkryto łącznie 5585 paczek papierosów. Dzięki temu Skarb Państwa nie stracił na podatku akcyzowym prawie 96,5 tys. zł.

Na podstawie obrazu rentgenowskiego skontrolowano 7 przesyłek. Odkryto w nich łącznie 255 opakowań zawierających hormony wzrostu i hormony wspomagające płodność, sterydy anaboliczne, lekarstwa wzmacniające potencję oraz środki na odchudzanie. Substancje zostały zabezpieczone, gdyż zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne, wprowadzenie do obrotu lub przechowywanie w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego bez posiadanego pozwolenia podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.