«Powrót

Funkcjonariusze KAS zlikwidowali internetowy handel "podróbkami" i zajęli 1637 sztuk nielegalnych towarów

Funkcjonariusze KAS zlikwidowali internetowy handel "podróbkami" i zajęli 1637 sztuk nielegalnych towarów

Funkcjonariusze KAS zlikwidowali internetowy handel "podróbkami" i zajęli 1637 sztuk nielegalnych towarów

Na zdjęciu zabezpieczona biżuteria, oznaczona podrobionymi znakami towarowymi.
Na zdjęciu zabezpieczona galanteria, oznaczona podrobionymi znakami towarowymi.
Na zdjęciu zabezpieczona odzież, oznaczona podrobionymi znakami towarowymi.
  • Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Łodzi prowadzą zakrojone na szeroką skalę akcje wymierzone w nielegalny handel.
  • Kontroli podlega każdy rodzaj sprzedaży, bez względu na miejsce i sposób dokonywania obrotu.
  • W trakcie czynności służbowych wykryty został proceder sprzedaży  odzieży, galanterii i biżuterii oznaczonej podrobionymi znakami towarowymi światowych marek za pośrednictwem Internetu.

Jak się okazało, właścicielka jednej z firm odzieżowych regionu łódzkiego, oprócz stacjonarnego handlu legalnymi towarami, prowadziła również internetową sprzedaż „podróbek". Strona firmy w Internecie, poprzez którą dokonywano większości zamówień, dostępna była tylko dla zaufanych odbiorców. Jak ustalili funkcjonariusze, po zebraniu internetowych zamówień, na zapleczu wynajmowanych przez firmę pomieszczeń w centrum handlowym, w których pozornie prowadzono w pełni legalną działalność, dochodziło do pakowania i wysyłki nielegalnych towarów.

Likwidacji nielegalnego handlu dokonali funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego, działając pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Pabianicach. Kontrolujący wkroczyli do pomieszczeń wynajmowanych przez firmę w podłódzkim centrum handlowym i na teren posesji należącej do jej właścicielki.
Na stoisku handlowym i na zapleczu boksu zabezpieczono 655 sztuk „podróbek". Część towaru była już przygotowana do wysyłki i spakowana w zaadresowane paczki. W garażu na terenie nieruchomości położonej w okolicach Łodzi funkcjonariusze odkryli 982 sztuki odzieży, galanterii i biżuterii oznaczonej podrobionymi znakami towarowymi.

Wartość towarów legalnych, odpowiadających podrobionym wyrobom, wynosi 700 tys. złotych.

O zatrzymaniu towaru zostali powiadomieni polscy przedstawiciele właścicieli praw do znaków towarowych, znajdujących się na zabezpieczonych wyrobach.
W sprawie toczy się postępowanie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Pabianicach, które ustali czas trwania procederu, jego faktyczny rozmiar oraz straty poniesione przez Skarb Państwa i posiadaczy praw do zastrzeżonych znaków towarowych.

Zgodnie z art. 305 ustawy Prawo własności przemysłowej, za handel „podróbkami" właścicielce nieuczciwej firmy grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przeprowadzone działania to kolejny sukces, jaki odnieśli funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno – Skarbowego w ramach prowadzonych od kilku tygodni szeroko zakrojonych kontroli, mających na celu eliminację nieprawidłowości i przypadków łamania prawa na terenie podłódzkich centrów handlowych.