«Powrót

Likwidacja nielegalnej fabryki papierosów

Likwidacja nielegalnej fabryki papierosów

Likwidacja nielegalnej fabryki papierosów

Papierosy z nielegalnej fabryki
Fragment nielegalnej linii produkcyjnej papierosów
Maszyny z nielegalnej linii produkcyjnej
  • Funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego prowadzili działania wspólnie ze strażą graniczną i policją, w wyniku których zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów.
  • Zlikwidowana fabryka mogła przynieść milionowe straty dla Skarbu Państwa.

W wyniku zsynchronizowanej akcji funkcjonariuszy z Nadodrzańskiego Oddziału SG, Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej prowadzonej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie zlikwidowano kompletną linię do produkcji papierosów, zabezpieczono ponad 700.000 sztuk papierosów, 3100 kilogramów tytoniu bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości blisko 3 mln złotych. Zatrzymano również 4 mężczyzn, którzy decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach od dłuższego czasu rozpracowywali grupę zajmującą się nielegalną produkcją papierosów. Kiedy zebrali wystarczającą ilość informacji o nielegalnej fabryce, przygotowali wspólne działania z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi oraz Centralnego Biura Śledczego Policji Zarząd w Łodzi i Zarząd w Warszawie.

Podczas wspólnej akcji, na terenie jednej z miejscowości gminy Sochaczew, odkryto funkcjonującą linię produkcyjną. Pomieszczenia były specjalnie wygłuszone, aby zminimalizować odgłos pracujących maszyn. Zamontowano również specjalne filtry, aby zniwelować zapach tytoniu.

Gdyby zabezpieczony towar trafił na rynek, straty Skarbu Państwa wyniosłyby blisko 4 mln zł. Wartość wyposażenia fabryki oraz półproduktów służących do produkcji papierosów według szacunków śledczych wynosi co najmniej 400 000 zł.

Podczas działań funkcjonariusze zatrzymali 4 mężczyzn, mieszkańców województwa mazowieckiego w wieku od 31 do 39 lat. W toku prowadzonych czynności okazało się, że jeden z zatrzymanych jest poszukiwany przez organy ścigania 3 listami gończymi celem odbycia kary 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności za kradzieże z włamaniem oraz udział w bójce lub pobiciu człowieka z użyciem broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu.
Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie, gdzie podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące wytwarzania znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez zezwoleń i opłacania odpowiednich podatków. Wobec wszystkich zatrzymanych Sąd Rejonowy w Sochaczewie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Rejestr zmian