«Powrót

Łódzka KAS, SG oraz CBŚP zlikwidowały nielegalną krajalnię tytoniu

Łódzka KAS, SG oraz CBŚP zlikwidowały nielegalną krajalnię tytoniu

Łódzka KAS, SG oraz CBŚP zlikwidowały nielegalną krajalnię tytoniu

Funkcjonariusz ŁUCS przy nielegalnej linii produkcyjnej do tytoniu
Liście tytoniu w rękach funkcjonariusza
Kartonowe pudła wypełnione liśćmi tytoniu
Nielegalna linia produkcyjna
Kartony z nielegalnym tytoniem w przeszukiwanym aucie

Funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w wyniku wspólnych działań ze Strażą Graniczną i Centralnym Biurem Śledczym Policji zlikwidowali nielegalną krajalnię tytoniu.

Na miejscu przestępstwa zabezpieczono susz tytoniowy o wartości blisko 1,5 mln zł.

Podczas wspólnej akcji w miejscowości w powiecie brzezińskim (woj. łódzkie) funkcjonariusze wkroczyli z kontrolą do pomieszczeń gospodarczych oraz mieszkalnych znajdujących na teren wytypowanej posesji. Jak się okazało, dwóch mężczyzn rozładowywało w tym czasie pojazd marki Renault Master, wyjmując z niego pudła kartonowe wypełnione liśćmi tytoniu. W pomieszczeniu znajdowało się już 16 kartonów, w przestrzeni ładunkowej zaś jeszcze 9. W toku przeszukania posesji funkcjonariusze wykryli linię do cięcia liści tytoniu, bęben do jego suszenia wraz z osprzętem, wagę elektroniczną i kompresor. Ponadto w trakcie przeszukania samochodu funkcjonariusze znaleźli uszkodzone zamknięcia celne i dokumentację związaną z transportem liści tytoniowych.

W wyniku kontroli zabezpieczono 3.132 kg suszu tytoniowego o wartości 1 440 000 zł,  urządzenia służące do przetwarzania liści tytoniowych o wartości co najmniej 115 000 zł oraz samochód dostawczy.

Zatrzymanym na miejscu mężczyznom (45 oraz 46-letniemu) funkcjonariusze KAS postawili zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego. Dodatkowo wszczęte zostało postępowanie, które wyjaśni kwestię znajdujących się w pojeździe naruszonych zamknięć celnych oraz postępowanie w sprawie naruszenia ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów.

Grozi im kara wysokiej grzywny oraz 3 lat pozbawienia wolności.