«Powrót

Mundurowi zlikwidowali nielegalną fabrykę alkoholu

Mundurowi zlikwidowali nielegalną fabrykę alkoholu

Mundurowi zlikwidowali nielegalną fabrykę alkoholu

Na zdjęciu wyposażenie nielegalnej fabryki alkoholu: pompy, filtry, kolumny filtrujące, pojemnik typu mauzer, puste butelki, nakrętki, chemiczne substancje filtrujące.
Na zdjęciu pudełka kartonowe zawierające plastikowe butelki z żółtym korkiem, wypełnione alkoholem.
  • Sieradzcy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu zlikwidowali wspólnie nielegalną linię produkcyjną alkoholu, zabezpieczając 3425 litrów spirytusu.
  • W tej sprawie został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące 42-letni mieszkaniec Łodzi. 
 
Na ślad działającej fabryki nielegalnego alkoholu trafili policjanci z sieradzkiej komendy, którzy w trakcie interwencji skontrolowali samochód zaparkowany w jednej z miejscowości powiatu sieradzkiego. W samochodzie znajdował się 42-letni mieszkaniec Łodzi. Funkcjonariuszy zainteresowały kartony z plastikowymi butelkami, zapakowane do auta. Okazało się, że było w nich łącznie 360 litrów spirytusu z nieznanego źródła. To dało podstawy przypuszczać, że na tym terenie  może działać nielegalna odkażalnia alkoholu. Funkcjonariusze postanowili więc dokładnie sprawdzić posesję, na której stał samochód.

Podejrzenia mundurowych potwierdziło również przeszukanie drugiego pojazdu zaparkowanego na tym terenie, przeprowadzone wspólnie z funkcjonariuszami z kontroli celno-skarbowej rynku z Oddziału Celnego w Sieradzu, którzy natychmiast wkroczyli do akcji. W skontrolowanym aucie funkcjonariusze również znaleźli nielegalny alkohol- łącznie 900 litrów spirytusu bez akcyzy.

Idąc tym tropem, funkcjonariusze postanowili dokładnie sprawdzić budynki gospodarcze znajdujące się na tej posesji. W skontrolowanych pomieszczeniach gospodarczych mundurowi odkryli kompletną linię technologiczną do odkażania i rozlewania alkoholu, puste butelki oraz chemikalia wykorzystywane w procesie odkażania. W budynku  zarekwirowali również 2165 litrów alkoholu na  różnym etapie przetworzenia.

42-letni łodzianin został zatrzymany, a następnie osadzony w policyjnym areszcie. Mężczyzna usłyszał zarzut paserstwa akcyzowego, nielegalnego odkażania alkoholu oraz sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia osób, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Sieradzu Sąd zastosował wobec mężczyzny 3-miesięczny areszt.

Łącznie, w wyniku wspólnej akcji funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i Policji, zabezpieczono  łącznie 3425 litrów alkoholu z nielegalnego źródła. Wstępne szacunki wskazują, że Skarb Państwa mógł stracić na tym procederze ponad 176 tys. złotych.

Ostateczny rozmiar strat dla budżetu i czas trwania przestępczej działalności ustali śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Sieradzu przez policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją sieradzkiej komendy
.   
 
Rejestr zmian