«Powrót

Nielegalne gry hazardowe w centrum Sieradza.

Nielegalne gry hazardowe w centrum Sieradza.

Nielegalne gry hazardowe w centrum Sieradza.

Kafejka internetowa była tylko kamuflażem dla nielegalnego biznesu.
• Funkcjonariusze KAS z Sieradza w zestawach komputerowych rozpoznali urządzenia do prowadzenia nielegalnych gier hazardowych.

Na początku roku 2018, w centrum miasta, w pobliżu najważniejszych urzędów miasta Sieradza i Starostwa Sieradzkiego powstała nowa kafejka internetowa. W elegancko wykończonym budynku, wśród poważnych biur, powstał lokal, w którym ustawiono kilka stolików z typowym sprzętem komputerowym - jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz. W lokalu oferowano dodatkowo napoje dla spragnionych. Na nieszczęście dla właścicieli  nad wejściem, zamiast reklam, umieszczono charakterystyczny napis  "OPEN" mrugający z daleka w kolorach niebieskim i czerwonym. Ten napis skłonił funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Sieradzu do odwiedzin. W rezultacie pierwszej wizyty, w poniedziałek 19 lutego, w zestawach komputerowych rozpoznano  urządzenia do prowadzenia nielegalnych gier hazardowych z grafiką ekranową analogiczną jak w typowych automatach do gier.
Zajęto do dalszego postępowania pięć zestawów, przy okazji również kasetkę z pieniędzmi, z której były wypłacane wygrane, grafik dyżurów dla obsługi oraz zeszyt z rozliczeniami wpłat i wypłat.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że urządzanie gier na automatach poza kasynami gry stanowi  monopol państwa, a osoby urządzające takie gry wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych podlegają wysokiej karze grzywny albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

Wysokość kary pieniężnej w przypadku urządzania gier na automatach hazardowych bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania wymaganego zgłoszenia oraz w przypadku posiadaczy samoistnych i zależnych lokali, w których znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w których prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa wynosi 100 tys. zł od każdego automatu.
Odpowiedzialność karno-skarbowa przewidziana jest również za nielegalne posiadanie automatów.