«Powrót

Nielegalny hormon wzrostu w przesyłce pocztowej

Nielegalny hormon wzrostu w przesyłce pocztowej

Nielegalny hormon wzrostu w przesyłce pocztowej

Na zdjeciu opakowania z somatropiną oraz jedno otworzone opakowanie, z którego wystaje ampułko-strzykawka.
  • 299 opakowań somatropiny (ludzkiego hormonu wzrostu) o wartości rynkowej ponad pół miliona zł wykryli w przesyłce pocztowej funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego.
  • W zatrzymaniu nielegalnego specyfiku pomógł funkcjonariuszom pies służbowy KAS.


W trakcie kontroli na terenie sortowni jednej z firm kurierskich w Strykowie wytypowano do sprawdzenia paczkę nadaną przez mieszkańca Białegostoku. Przesyłka miała trafić do odbiorcy w Czechach. Paczkę wskazał pies służbowy Furia, dwuletni owczarek staroniemiecki.  

Jak się okazało, w przesyłce znaleziono 299 opakowań z oznaczeniami w języku rosyjskim, zawierających ampułko-strzykawki wypełnione bezbarwnym płynem. Do opakowań były dołączone ulotki, również jedynie w języku rosyjskim.

Funkcjonariusze ustalili, że jest to somatropina czyli ludzki hormon wzrostu. Wartość specyfików oszacowano na łączną kwotę ponad 500 tys. zł, czyli ok. 1790 zł za opakowanie.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne, wprowadzenie do obrotu lub przechowywanie w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego bez posiadanego pozwolenia podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.