«Powrót

Rozbita grupa przestępcza podejrzana o wypranie blisko 60 mln złotych

Rozbita grupa przestępcza podejrzana o wypranie blisko 60 mln złotych

Rozbita grupa przestępcza podejrzana o wypranie blisko 60 mln złotych

Na zdjęciu odzież, kartony i opakowania w pomieszczeniu magazynowym.
  • Funkcjonariusze KAS łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego wzięli udział w zakrojonej na szeroką skalę akcji  wymierzonej w zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z oszustw podatkowych.
  • W trakcie działań prowadzonych 5 lipca wspólnie z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi 6 osób, wśród nich dwóch obywateli Turcji i jedną, 32-letnią kobietę. 
  • Spośród zatrzymanych osób najpoważniejsze zarzuty dotyczą obywateli Turcji, w wieku 37 i 44 lat, którym grożą kary pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 5 lat, a nawet kara 25 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratury, sąd zastosował wobec nich tymczasowy areszt. Pozostałym podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności. 
 
Jak ustalono, podejrzani wchodzili w skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy, na której czele stał 37-letni Turek. Mechanizm działania grupy polegał na przekazywaniu na rachunki bankowe kilku podmiotów gospodarczych ponad 59 mln złotych, które pochodziły z oszustw podatkowych i przestępstw polegających na wystawianiu i posługiwaniu się fakturami niezgodnymi z prawdą. Na potrzeby procederu przestępcy założyli wiele  fikcyjnych firm branży tekstylnej, zajmujących się jedynie wystawianiem nieprawdziwych faktur.

Jedno z zarzucanych obywatelom Turcji przestępstw, dotyczy posługiwania się zawierającymi nieprawdę fakturami na łączną kwotę ponad 12 mln złotych. Czyn ten zagrożony jest obecnie karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 5 lat, a nawet karą 25 lat pozbawienia wolności. Pozostałe przedstawione im zarzuty dotyczą m.in. prania brudnych pieniędzy oraz wyłudzeń podatkowych na blisko 14 mln złotych.

Pozostali zatrzymani mężczyźni, w wieku 45, 50 i 63 lat, to tzw. słupy, czyli osoby, na które zarejestrowano fikcyjne firmy. 32-letnia kobieta prowadziła niezgodne z prawdą rozliczenia księgowe i podatkowe oraz „nabywała", wykorzystywane w tych rozrachunkach, niezgodne ze stanem rzeczywistym faktury. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej sprawcom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie ma charakter rozwojowy. Dotychczas w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi zarzuty usłyszało 13 osób. 
 
 
Na podstawie materiałów przekazanych przez PO w Łodzi i materiałów własnych 
 
Rejestr zmian