«Powrót

4 mln złotych zabezpieczone przez łódzką KAS na poczet podatków i grzywny

4 mln złotych zabezpieczone przez łódzką KAS na poczet podatków i grzywny

4 mln złotych zabezpieczone przez łódzką KAS na poczet podatków i grzywny

Banknoty o nominale 200 zł.
  • Skruszona podatniczka z woj. łódzkiego dobrowolnie skorygowała deklaracje podatkowe i spłaciła ponad 800 tys. zł zaległego podatku dochodowego.
  • To sukces dochodzenia prowadzonego przez Łódzki Urząd Celno-Skarbowy i zabezpieczenia ok. 4 mln zł bez pokrycia w dochodach.

Sprawa ma swój początek w grudniu 2019 roku. W tym czasie funkcjonariusze łódzkiej KAS wszczęli dochodzenie związane z nieprawidłowościami w rozliczeniach podatkowych jednej z firm handlujących na podłódzkim targowisku.  Równocześnie rozpoczęto wobec firmy kontrole celno-skarbowe dotyczące deklaracji w podatku VAT za lata 2017-2018.

W ramach czynności-dochodzeniowo śledczych funkcjonariusze przeszukali dom właścicielki firmy i miejsca związane  z prowadzeniem działalności gospodarczej. W ich wyniku znaleźli  ok. 4 mln zł. w gotówce. Ponieważ pieniądze nie miały pokrycia w zgłoszonych dochodach, zostały zabezpieczone na poczet zaległych podatków i ewentualnej grzywny.

Wobec zebranych dowodów nieuczciwa podatniczka przyznała, że nie ujawniła dotychczas wszystkich  dochodów  przedsiębiorstwa i dobrowolnie skorygowała złożone deklaracje PIT. Nieuiszczony podatek dochodowy w wysokości ponad 800 tys. zł został uregulowany wraz z odsetkami z kwoty 4 mln zł zabezpieczonych w trakcie śledztwa.

Pozostałe 3 mln zł zajętych pieniędzy zostanie przeznaczone na poczet spłaty zaległych zobowiązań w podatku VAT, wykrytych w takcie kontroli celno-skarbowych oraz na pokrycie wysokiej grzywny, która grozi nieuczciwej podatniczce, oprócz kary 5 lat pozbawienia wolności.

Do tej pory Skarb Państwa odzyskał ponad 800 tys. zł zaległych podatków, a odzyskanie reszty uszczuplonych danin to tylko kwestia czasu. Obecnie w sprawie toczy się śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Łódź-Bałuty.