«Powrót

Sukces KAS w zabezpieczaniu majątku nierzetelnych podatników

Sukces KAS w zabezpieczaniu majątku nierzetelnych podatników

Sukces KAS w zabezpieczaniu majątku nierzetelnych podatników

Na zdjęciu ułożone w wachlarz banknoty 100-złotowe.
  • Prawie 1 mln zł zabezpieczyła łódzka KAS na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych nieuczciwych firm.
  • Wykryto również niezgłoszone pomieszczenia magazynowe.
  • Przejęto nierzetelną dokumentację księgowo – finansową.

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej z Łodzi ustalili, że pewne firmy współpracujące z producentami artykułów sprzedawanych na podłódzkich targowiskach, nieprawidłowo ewidencjonują obroty. „Przekręt" polegał na legalizowaniu towarów sprowadzanych z Dalekiego Wschodu za pomocą nierzetelnych faktur VAT. W analizie zjawiska pomocnym okazał się System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR)*, który pozwala na wykrycie wykorzystywania sektora finansowego do popełniania wyłudzeń skarbowych.
W piątek, 6 września, ponad 40-stu funkcjonariuszy i pracowników KAS, w ramach czynności dochodzeniowo – śledczych i kontroli celno –skarbowej, dokonało przeszukań pomieszczeń na terenie dziewięciu posesji w różnych częściach woj. łódzkiego. Przesłuchano siedmiu świadków i podejrzanych oraz zabezpieczono dokumentację finansowo – księgową.

W efekcie kontroli odkryto pięć niezgłoszonych dotychczas miejsc prowadzenia działalności, w których funkcjonowały magazyny dzianin, tkanin i przędzy.
Na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, które powstaną w związku z wyeliminowaniem stwierdzonych nieprawidłowości, zabezpieczono prawie 1 mln zł na rachunkach bankowych nieuczciwej firmy i w gotówce, znalezionej w miejscu prowadzenia działalności.

Krajowa Administracja Skarbowa zapowiada w najbliższym czasie kolejne kontrole firm zaniżających obroty, działających w szarej strefie sektora odzieżowego.

*STIR to nowe narzędzie analityczne Ministerstwa Finansów, służące do skuteczniejszej walki z przestępczością podatkową i pozwalające przeciwdziałać wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Działanie STIR polega na przetwarzaniu według ściśle określonych algorytmów, danych przekazywanych przez banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i), celem ustalenia wskaźnika ryzyka wykorzystywania sektora bankowego do wyłudzeń skarbowych, zwłaszcza w zakresie dotyczącym podatku VAT. Dane, o których mowa, to informacje o rachunkach rozliczeniowych otwieranych i prowadzonych przez tzw. podmioty kwalifikowane, a także dzienne zestawienia transakcji dotyczących tych rachunków. Do podmiotów kwalifikowanych zaliczone zostały osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby niebędące przedsiębiorcami, ale wykonujące działalność zarobkową oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, ale mające zdolność prawną. STIR nie obejmuje zatem swoim zakresem prywatnych rachunków bankowych osób fizycznych, służących do ich osobistych rozliczeń.