«Powrót

KAS, WIOŚ i SG w walce z nielegalnym międzynarodowym transportem odpadów

KAS, WIOŚ i SG w walce z nielegalnym międzynarodowym transportem odpadów

KAS, WIOŚ i SG w walce z nielegalnym międzynarodowym transportem odpadów

Zdjęcie przedstawiające (od prawej) Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Łodzi, Łódzkiego Wojewódzki ego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Łodzi i Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (SG) w Warszawie podpisujących porozumienie.
Zdjęcie przedstawiające (od prawej) Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Łodzi, Łódzkiego Wojewódzki ego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Łodzi i Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (SG) w Warszawie trzymających w rękach teczki z podpisanymi porozumieniami
Zdjęcie przedstawiające (od prawej) Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Łodzi, Łódzkiego Wojewódzki ego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Łodzi i Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (SG) w Warszawie - uścisk dłoni
  • Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Łodzi, Łódzki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Łodzi i Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (SG) w Warszawie podpisali dziś porozumienie o współpracy w sprawie współdziałania w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów, w tym objętych monitorowaniem (SENT)
  • Współdziałanie organów wzmocni kontrole międzynarodowego przemieszczania odpadów
  • Od początku 2022 r. funkcjonariusze z łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali już kilka transportów z nielegalnymi odpadami z Kazachstanu, USA i Chin.

4 sierpnia 2022 r. Andrzej Pasternak Dyrektor IAS w Łodzi, Andrzej Długołęcki Łódzki WIOŚ i gen. bryg. Robert Bagdan Komendant Nadwiślańskiego Oddziału SG w Warszawie podpisali w siedzibie WIOŚ w Łodzi porozumienie o współdziałaniu w zakresie kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów. Podpisanie porozumienia ma na celu zwiększenie skuteczności w zwalczaniu przestępstw związanych z ochroną środowiska. W ramach porozumienia organy będą wymieniać się informacjami a także wspólnie działać na rzecz walki z podmiotami nielegalnie transportującymi odpady.

Monitorowanie przez Krajową Administrację Skarbową drogowego i kolejowego przewozu tzw. „towarów wrażliwych" oraz obrotu paliwami opałowymi odbywa się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu).

W praktyce oznacza to, że podmioty, które prowadzą międzynarodowy obrót odpadami muszą zarejestrować w elektronicznym rejestrze SENT każdy transport za pomocą platformy PUESC. Dodatkowo przewoźnik ma obowiązek wyposażenia środka transportu w urządzenie przekazujące dane geolokalizacyjne, które umożliwia szybkie odszukanie transportu.

W ostatnim okresie Łódzki Urząd Celno-Skarbowy (UCS) w Łodzi realizując zadania związane  z transgranicznym przemieszczaniem odpadów przeprowadzał liczne kontrole transportów towarów. Funkcjonariusze zatrzymali 42 tony odpadów przemysłu spożywczego z Kazachstanu, które zgłoszono jako ziarno lnu, 4,5 tony zużytego i uszkodzonego sprzętu komputerowego z USA oraz ponad 2 tys jednorazowych butli o masie ponad 25 ton zawierających f-gazy importowanych z Chin.
Funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali również 2 uszkodzone pojazdy samochodowe, które Główny Inspektor Ochrony Środowiska uznał za odpad.

Na przewoźników nakłada się kary pieniężne gdy stwierdza się naruszenia przepisów związanych z transgranicznym przemieszczaniem odpadów. Wykroczenia polegają przede wszystkim na braku rejestracji przewozu odpadów na terenie RP w systemie SENT lub wymaganego wpisu do Rejestru BDO (podmioty wprowadzające produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujące odpadami).