«Powrót

Finał XIII edycji konkursu na Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy

Finał XIII edycji konkursu na Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy

Finał XIII edycji konkursu na Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy

Zdjęcie naczelników wyróżnionych urzędów i współorganizatorów - od lewej Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew, Prezes BCC, Zastępca Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie, Podsekretarz Stanu w MF, Naczelnik I Urzędu Skarbowego Łódź-Górna

26 czerwca 2015 r. w siedzibie Business Centre Club odbyła się uroczysta Gala Finałowa konkursu na Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy. Po raz 13-ty dokonano wręczenia dyplomów dla zwycięskich urzędów skarbowych.

W  tegorocznej edycji przedsiębiorcy wyróżnili 65 urzędów skarbowych, które otrzymały tytuł „Urzędu Skarbowego Przyjaznego Przedsiębiorcy". Prawo używania tytułu przysługuje przez 1 rok, tj. do czasu rozstrzygnięcia następnej edycji konkursu.

W woj. łódzkim wyróżnienie otrzymały:

  • Urząd Skarbowy w Bełchatowie
  • Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna
  • Urząd Skarbowy Łódź-Widzew

Podczas uroczystości Prezes Business Centre Club Pan Marek Goliszewski złożył serdeczne podziękowania wyróżnionym urzędom skarbowym za życzliwość i profesjonalizm w obsłudze przedsiębiorców. Liczy na dalszą kontynuację konkursu w następnych latach.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów nadzorujący pracę Administracji Podatkowej Pan Jacek Kapica wskazał, że ocena klienta jest istotnym wyróżnieniem dla pracy urzędów. Złożył gratulacje urzędom skarbowym, które otrzymały dyplom. Ich praca i doświadczenie stanową wkład w tworzenie dobrych praktyk w zakresie ujednolicania standardów we wszystkich urzędach skarbowych w kraju. Poinformował również, że obecnie Administracja Podatkowa realizuje szereg zmian organizacyjnych wychodzących naprzeciw oczekiwaniom klienta i zwiększających zaufanie obywatela do Administracji Podatkowej. Ustawa o administracji podatkowej wprowadza nowe rozwiązania między innymi usługę asystenta podatnika z której już niedługo będą mogli skorzystać mikroprzedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą.
W najbliższym czasie uruchomiona zostanie ponadto usługa „Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT" dostępna dla podatników, którzy chcą sprawdzić, czy ich kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT.
Podobnie jak w latach ubiegłych, urzędy skarbowe oceniane były na podstawie sumy punktów przyznanych przez przedsiębiorców w wypełnionej ankiecie konkursowej. Ocenie podlegały jakość obsługi podatnika przez urząd, łatwość komunikacji z urzędem oraz kompetencje pracowników. W tym roku na konkurs wpłynęło 23 tysięcy ankiet.
Przedsiębiorcy wskazywali na profesjonalizm oraz pozytywne nastawienie urzędników do podatnika oraz wskazali obszary oczekiwanych zmian, sugerowali między innymi:

  •     zwiększenie liczby dni w tygodniu z wydłużonym czasem pracy urzędów,
  •     rozszerzanie zakresu przyjmowanych dokumentów drogą elektroniczną,
  •     prowadzenie cyklicznych szkoleń w zakresie przepisów podatkowych,
  •     rozszerzenie działalności urzędów o doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej,
  •     a nawet rozważenie wprowadzenia strojów służbowych dla pracowników urzędów skarbowych.