«Powrót

Hazard? Nie daj się wciągnąć! – kolejna odsłona akcji edukacyjnej w łódzkiej KAS

Hazard? Nie daj się wciągnąć! – kolejna odsłona akcji edukacyjnej w łódzkiej KAS

Hazard? Nie daj się wciągnąć! – kolejna odsłona akcji edukacyjnej w łódzkiej KAS

Pracownica KAS podczas prelekcji dla uczniów.
Funkcjonariusze KAS podczas prelekcji.
  • Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) kontynuuje akcję edukacyjną „Hazard? Nie daj się wciągnąć!" w roku szkolnym 2023/2024.
  • Izba Administracji Skarbowej w Łodzi (IAS) przeprowadziła już pierwsze spotkania w szkołach w ramach nowej edycji akcji.
  • Akcja prowadzona jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

W ubiegłym roku szkolnym trenerzy z łódzkiej KAS odwiedzili 82 szkoły, w których przeprowadzili 275 prelekcji dla ponad 6,5 tys. uczniów szkół podstawowych i średnich.

Cel akcji i jej odbiorcy

Spotkania mają na celu uświadomienie ryzyka związanego z niekontrolowanym korzystaniem z gier przez dzieci i młodzież oraz wskazanie zagrożeń wynikających z nielegalnego hazardu, takich jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Akcja ma za zadanie wskazać skutki uczestnictwa w grach online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych.

Prelekcje prowadzi zespół specjalnie dobranych trenerów, znających pułapki czyhające na osoby wchodzące w świat gier hazardowych.

Kolejna odsłona akcji

IAS w Łodzi organizuje spotkania w szkołach na terenie całego województwa łódzkiego. Do tej pory zgłosiło się już 159 placówek zainteresowanych współpracą i organizacją spotkań z przedstawicielami łódzkiej KAS. Pierwsze wizyty w szkołach w ramach tegorocznej akcji już za nami, a spotkania, jak zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem.

W tym roku szkolnym odwiedziliśmy już uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Kliczkowie Wielkim, Szkoły Podstawowej nr 1 w Sieradzu oraz dwie szkoły podstawowe w Piotrkowie Trybunalskim: nr 13 i nr 16.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/nie-dla-hazardu.

Hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych

Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Dlatego tematyka akcji uwzględnia również problem wykorzystywania Internetu przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe.
Organizatorzy nielegalnych kasyn w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby ich zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują różnego rodzaju nielegalne gry, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem mogą być bardzo atrakcyjne dla osób młodych.

Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.