«Powrót

Łódzka KAS i Straż Graniczna z Gdańska przejęły nielegalne papierosy warte ponad 130 tys. zł.

Łódzka KAS i Straż Graniczna z Gdańska przejęły nielegalne papierosy warte ponad 130 tys. zł.

Łódzka KAS i Straż Graniczna z Gdańska przejęły nielegalne papierosy warte ponad 130 tys. zł.

Funkcjonariusz trzyma papierosy luzem.
Funkcjonariusz trzyma w ręku paczki papierosów.
Funkcjonariusz ogląda kartony z papierosami.
Paczki papierosów leżące na stole i podłodze.
Paczki papierosów leżące na stole w pudełku kartonowym i papierosy luzem na podłodze.
Funkcjonariusz ogląda papierosy.
  • Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) z Łodzi i funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG) w Gdańsku przejęli wspólnie 174483 szt. papierosów bez akcyzy.
  • Nielegalne wyroby akcyzowe odkryto w powiecie garwolińskim, w województwie mazowieckim.
  • W trakcie akcji zatrzymano 5 osób, które usłyszały zarzuty popełnienia przestępstw i przestępstw skarbowych, związanych z produkcją nielegalnych papierosów.

Funkcjonariusze KAS i MOSG mieli podejrzenia, że w województwie mazowieckim może działać magazyn nielegalnych papierosów.

W celu weryfikacji posiadanych informacji 10 i 11 sierpnia służby przeszukały kilka posesji w jednej z miejscowości w powiecie garwolińskim. W niezamieszkanym budynku na terenie jednej ze sprawdzanych nieruchomości funkcjonariusze odkryli papierosy bez znaków akcyzy i zatrzymali dwie młode kobiety z Ukrainy oraz 41-letniego obywatela Rosji, którzy w chwili kontroli pakowali je w jednostkowe pudełka. Na miejscu zatrzymano również organizatora nielegalnego procederu, 51-letniego mieszkańca tej okolicy, który właśnie przyjechał na posesję.

W pomieszczeniach znaleziono nielegalnie wyprodukowane papierosy, część jeszcze w pudełkach zbiorczych a część już zapakowana  w paczki po 20 sztuk. Przejęto również puste opakowania, zarówno złożone i gotowe do wypełnienia oraz jeszcze w arkuszach, a także urządzenie do pakowania papierosów.

Papierosy bez akcyzy służby znalazły również na terenie kilku innych posesji, związanych ze sprawą. W trakcie ich kontroli funkcjonariusze zatrzymali kolejną kobietę, zaangażowaną w obrót nielegalnymi wyrobami akcyzowymi.

Łącznie przejęto 174483 szt. papierosów, których rynkową wartość KAS szacuje na 130.426 zł. Na nielegalnym procederze Skarb Państwa mógł stracić w podatkach ponad 200 tys. zł.

Wszystkie zatrzymane w trakcie akcji osoby usłyszały zarzuty popełnienia przestępstw i przestępstw skarbowych, za które grozi wysoka grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą śledczy z Łódzkiego Urzędu  Celno-Skarbowego.