«Powrót

Psy służbowe łódzkiej KAS, Furia i Ares, pomogły wykryć wyroby tytoniowe i narkotyki

Psy służbowe łódzkiej KAS, Furia i Ares, pomogły wykryć wyroby tytoniowe i narkotyki

Psy służbowe łódzkiej KAS, Furia i Ares, pomogły wykryć wyroby tytoniowe i narkotyki

Ares, służbowy labrador, siedzi przy przesyłkach.
Furia, pies służbowy, podczas kontroli przesyłek.
  • Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przeprowadzili kontrole w dwóch sortowniach przesyłek w woj. łódzkim.
  • Zabezpieczyli 192 kg tytoniu do palenia, 167 paczek papierosów bez polskiej akcyzy i prawie 58 g narkotyków.
  • Rynkowa wartość zarekwirowanych wyrobów tytoniowych to niemal 160 tys. zł.

W kontroli przesyłek z narkotykami uczestniczyła Furia, ośmioletni owczarek staroniemiecki. Paczki miały trafić do odbiorców w kraju i za granicą. Funkcjonariusze wykryli w nich 29,71 g kokainy, ponad 19 g marihuany, 5 g amfetaminy i 4 g haszyszu. Substancje zostały zabezpieczone i przekazane do dalszego postępowania funkcjonariuszom Policji.

112 przesyłek, w których Służba Celno-Skarbowa znalazła nielegalne papierosy i tytoń, pomógł wytypować do kontroli służbowy labrador, Ares. Gdyby towary trafiły do  nielegalnego obrotu, Skarb Państwa straciłby w podatku akcyzowym ponad 190 tys. zł. Zatrzymane przesyłki miały jedynie oznaczenia znanej firmy kurierskiej. Nadawców i odbiorców paczek ustalą śledczy z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi.

Ares i Furia to psy służbowe łódzkiej KAS. Są to psy pasywne, czyli nielegalne towary zaznaczają przez zastygnięcie. Tym samym nie drapią i nie niszczą kontrolowanych powierzchni. Obaj czworonożni funkcjonariusze potrafią rozpoznać kilka rodzajów zapachów. Są to tzw. psy dualne. Ares wykrywa papierosy i walutę, a Furia narkotyki i tytoń.